نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان – قسمت دوم

نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان – قسمت دوم

در طی این مقالات اختصاصی دو قسمتی نگاهی خواهیم انداخت بر نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان.

مطمئنا بسیاری از ما بارها به این مشکل برخورده ایم که در انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان با موانع گوناگونی مواجح شده و در اکثر مواقع نمیتوانیم نتیجه دلخواهمان را کسب کنیم و در انتها نتیجه نهایی کار باب میلمان نیست. اما با ما در ادامه همراه باشید تا در طی این مقالات اختصاصی دو قسمتی نگاهی بیاندازیم بر نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان.

اكريليك: رنگ‌هاي اكريليك براي پروژه‌هاي كوچك و رنگ‌آميزي سطوح كوچك و جزئياتي چون دستگيره درها يا چهارچوب در و پنجره‌ها مناسب و ايده‌آل هستند، زيرا اين نوع رنگ بر پاي آب است و قلم‌مو و غلتكي كه مورد استفاده قرار گرفته است به‌راحتي زير شير آب تميز مي‌شود.

لاتكس: رنگ لاتكس يكي از بهترين گزينه‌ها براي رنگ‌آميزي ديوار است و در هر رنگي كه تصورش را مي‌كنيد موجود است. اين رنگ نيز بر پايه آب است و قلم‌مو و غلتك آغشته به آن به‌راحتي با آب شسته و پاك مي‌شود.

رنگ بر پايه روغن: اين نوع رنگ همان‌طور كه از نامش مشخص است بر پايه روغن ساخته مي‌شود و در گذشته بيشتر از امروز استفاده مي‌شد. ابزاري كه با كمك آن ديوار را با رنگ بر پايه روغن نقاشي مي‌كنيد از قبيل قلم‌مو و غلتك به سختي پاك مي‌شود و نياز به مواد حلال مخصوص دارد.

رنگ‌هاي اسپري: رنگ‌هاي اسپری معمولا بر پايه روغن هستند و از نظر رنگ‌بندي محدوديت دارند. استفاده از اين نوع رنگ بسيار ساده است و مانند انواع ديگر رنگ‌ها نياز به زيرسازي خاصي براي سطح نيست. معمولا از اين نوع رنگ براي نقاشي قسمت‌هاي سخت و منحني استفاده مي‌شود.

انواع نقاشی
امروزه علاوه بر نوع رنگي كه انتخاب مي‌كنيد، بايد به‌نوع پياده كردن آن بر ديوار نيز فكر كنيد. در ادامه انواع مختلف رنگ‌آميزي را برايتان نام برده و در مورد آنها به اختصار توضيح مي‌دهيم:

تخت و صاف: اين نوع رنگ‌آميزي، سطحي صاف و مات را ايجاد مي‌كند كه بهترين جلوه براي ديوار است. (معمولا با رنگ‌هاي لاتكس به‌وجود مي‌آيد) مهم‌ترين نكته و مزيت اين نوع رنگ‌آميزي اين است كه مي‌تواند نقوص و عيوب سطح را بپوشاند و پنهان كند.

پوست تخم‌مرغي: مات بودن اين نوع رنگ‌آميزي تا حدي از نوع تخت و صاف كمتر است، اما باز هم ظاهري براق ندارد. تكنيك پوست تخم‌مرغي بهترين روش براي رنگ‌آميزي ديوارهاي فضاهاي پر رفت ‌و آمد است كه زود به زود نياز به تميز كردن دارند.

چرك: اين نوع رنگ‌آميزي گزينه بسيار مناسبي براي ديوارهاي سرويس بهدشتي، آشپزخانه و اتاق كودك ‌است كه نياز بيشتري به راحت تميز شدن و  براقي كمتر دارد.

نيمه براق: اين نوع رنگ‌آميزي براي نقاشي چهارچوب در و پنجره و ابزارها مناسب است. نگهداري و مراقبت از سطوحي كه به اين صورت رنگ‌آميزي شده بسيار ساده است.

براق: نيازي به توضيح اضافه نيست زيرا از نامش مشخص است. اين نوع رنگ‌آميزي كاملا از مد افتاده است و توصيه نمي‌شود.

نكات مهم در خصوص نقاشی
زير‌سازي يك مرحله كليدي است. سمباده، سمباده و باز هم سمباده براي آماده‌سازي سطح فراموش نشود.

براي سطوح ناصاف و داراي پستي و بلندي از رنگ‌آميزي مات استفاده كنيد و رنگ‌آميزي نيمه براق را تنها براي موارد جزئي بگذاريد.

از پرسيدن سوالات مكرر در مورد رنگ‌ها قبل از خريد و هزينه كرن از مسئول فروشگاه خجالت نكشيد.

از تصميم‌گيري و انتخاب رنگ از روي نمونه‌هاي كوچك خودداري كنيد و حتما نمونه رنگ را روي كاغذي بزرگ ببينيد و آن را به خانه بياوريد و جلوه آن را در خانه و در نورپردازي موجود مشاهده كنيد؛ پس از اطمينان رنگ مورد نظرتان را انتخاب كنيد.

قلم‌مويي مرغوب و باكيفيت بخريد. اگر انواع ارزان را بخريد مطمئن باشيد كه خيلي زود بايد يك قلم‌موی ديگر بخريد و دو بار هزينه كنيد.

زماني كه چوب را رنگ مي‌كنيد، اجازه دهيد تا قلم‌مو طبق گره‌هاي چوب پيش برود تا بهترين نتيجه حاصل شود.

براي تميز كردن قلم‌مو و غلتك از تميزكننده‌ها و حلال‌هاي مرتبط استفاده كنيد.

مقداري رنگ براي لكه‌گيري سطح در آينده كنار بگذاريد.

كاغذ ‌ديواری
انتخاب كاغذ‌‌ديواري براي پوشش ديوار به مراتب سخت‌تر از انتخاب رنگ ساده است، زيرا تنوع كاغذ ديواري‌هاي موجود، از نظر رنگ و طرح و همچنين جنس بسيار زياد است. توصيه مي‌كنيم قبل از انتخاب نهايي از انواع كاغذ‌ديواري‌هاي موجود ديدن كنيد تا بتوانيد بهترين و متناسب‌ترين گزينه را انتخاب كنيد.

نكات مهم در خصوص كاغذ‌ديواری:
دو بار فكر كنيد و يك بار بخريد. اين شعار هميشگي ماست. در صورت امكان نمونه‌اي از كاغذي ديواري‌هاي انتخابي را به خانه بياوريد و در مورد جلوه آنها در خانه تصميم‌گيري كنيد و در صورت اطمينان دست به انتخاب بزنيد.
براي اينكه دچار دردسر كم آمدن كاغذ ديواري نشويد، يك رول بيشتر از تخميني كه زده‌ايد بخريد و با فروشنده توافق كنيد كه در صورت باز نكردن رول اضافي بتوانيد آن را پس بدهيد.
براي ديوارهاي فضاي هال و فضاهاي پر رفت و آمد ديگر، از كاغذ‌ديواري‌هاي طرح‌دار و قابل شست‌وشو استفاده كنيد تا لكه و كثيفي را ديرتر نشان دهد و زود تميز شود.
در انتخاب مقياس طرح كاغذ‌ديواري دقت كنيد. طرح‌هاي بزرگ براي فضا‌هاي وسيع مناسب هستند زيرا تكرار اين طرح‌ها مي‌تواند فضاي كوچك را كوچك‌تر جلوه دهد.
براي نصب كاغذ ديواري از چسب مخصوص و مرغوب براي اين كار استفاده كنيد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید