نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان – قسمت اول

نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان – قسمت اول

در طی این مقالات اختصاصی دو قسمتی نگاهی خواهیم انداخت بر نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان.

مطمئنا بسیاری از ما بارها به این مشکل برخورده ایم که در انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان با موانع گوناگونی مواجح شده و در اکثر مواقع نمیتوانیم نتیجه دلخواهمان را کسب کنیم و در انتها نتیجه نهایی کار باب میلمان نیست. اما با ما در ادامه همراه باشید تا در طی این مقالات اختصاصی دو قسمتی نگاهی بیاندازیم بر نحوه انتخاب کاغذ دیواری و رنگ مناسب برای منزلمان.

اگر از رنگ کردن دیوار منزل شخصیتان مدت بسیاری می‌گذرد پس زمان آن رسیده که فکری به حال وضعیت کنونی آن بکنید. از گذشته تا امروز نیز تحولی عظیم در زمینه نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری رخ داده است و اگر در گذشته تنوع رنگ تنها به خاکستری و سفید محدود می‌شد ولی اکنون داستان کاملا متفاوت است و شما در زمینه رنگ آمیزی منزلتان با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها روبرو هستید این ماجرا حتی در خصوص کاغذ دیواری نیز صدق می‌کند و شما در این مورد نیز با طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها روبرو هستید.

امروزه نه تنها در زمینه انتخاب رنگ و کاغذدیواری با گستره‌ای از انتخاب‌ها روبرو هستید بلكه در نحوه اجراي آنها نيز تنوع بسيار زيادی هست. در كنار تصميم‌گيري در خصوص نوع رنگ يا كاغذ‌ديواری، بايد درباره شيوه اجراي آن نيز تصميم بگيريد. طراحی صحیح داخلی و استخوان بندی صحیح منزل در این مسئله تاثیر شگرفی دارد.

در بيشتر موارد منظور از مورد بالا ساختار و مطمئن بودن از كيفيت عناصر موجود، پيش از هر اقدام ديگري است. اما زماني‌ كه در دكوراسيون خانه صحبت از استخوان‌بندي مي‌شود، منظور ايجاد يك زمينه ايده‌آل و خوب براي دكوراسيون است كه البته دكوراسيون ديوارها مهم‌ترين جزء در طراحي زمينه دكوراسيون به شمار مي‌رود و پس از آن كف‌پوش و مبلمان، ديگر عناصر استخوان‌بندي دكوراسيون را تشكيل مي‌دهند. بنابراین قصد داريم درباره شيوه انتخاب و تصميم‌گيری براي نقاشی و كاغذ‌ديواری ديوارها و اينكه از كجا بايد شروع كنيد برايتان صحبت كنيم و در خصوص متدها و روش‌هاي موجود نكاتي را براي شما بازگو كنيم.

از كجا بايد شروع كرد؟
وقت گذاشتن براي پيدا كردن يك رنگ يا كاغذ‌ديواري مرغوب و دلخواه، خيلي بهتر از اين است كه ساعت‌ها وقت خود را براي نقاشي و كاغذ ديواري خانه بگذاريد و سپس از نتيجه كار راضي نباشيد و مشاهده كنيد كه رنگ يا كاغذ‌ديواري روي ديوار خيلي زود آسيب ببيند يا رضايت‌بخش نباشد.

چهار مرحله مهم و كليدي براي شروع به ترتيب عبارت است از:

برنامه‌ريزي قبلي: اول تصميم بگيريد كه چه مي‌خواهيد و دوست داريد به چه حال‌وهوا و جلوه كلي در دكوراسيون خانه برسيد.

انتخاب رنگ يا رنگ‌ها: به رنگ‌بندي اصلي دكوراسيون خود كه شامل رنگ زمينه و استخوان‌بندي دكوراسيون است فكر كنيد و تصميم بگيريد.

عناصر بزرگ دكوراسيون: بسته به نوع فضا، به انتخاب وسايل بزرگ لازم براي آن فضا از قبيل تخت‌خواب، كاناپه، ميز و… بپردازيد.

لايه‌بندي تدريجي: در اين مرحله به اضافه كردن جزئيات، اكسسوري و آثار هنري براي تكميل دكوراسيون اقدام كنيد.

تغيير رنگ‌آميزی و دكوراسيون ديوارها موثرترين اقدام براي تغيير جلوه كلي دكوراسيون است و مي‌تواند بيشترين تاثير را در اين راستا داشته باشد؛ بنابراين مهم است كه اين كار را اصولي و كاملا بدون ايراد انجام دهيد. خبر مسرت‌بخش در اين زمينه اين است كه انجام اين كار به‌صورت خوب و موثر بسيار راحت است و همچنين مي‌تواند براي شما بسيار مقرون به‌صرفه باشد. همچنين هميشه به‌خاطر داشته باشيد كه آماده‌سازي خوب و كامل بسيار اهميت دارد و كار عجله‌اي و بدون آمادگي لازم، سبب ايجاد دردسرهاي زياد براي شما مي‌شود. برای رسيدن به بهترين نتيجه به آرامي و با حوصله به جلو برويد.

گزينه‌هاي نقاشی
رنگ‌ها بسته به نوع توليدشان به انواع مختلفي طبقه‌بندي مي‌شوند كه هر يك ويژگي‌هاي خاص خود را دارند.  در گذشته رنگ‌هاي بر پايه روغن از بهترين و پراستفاده‌ترين رنگ‌ها براي نقاشي ديوارها بودند اما امروزه رنگ‌هاي بر پايه آب (لاتكس) و همچنين رنگ‌هاي اكرليك بيشتر استفاده مي‌شوند و به دليل برخي از ويژگي‌هايشان از قبيل زود خشك شدن و سازگاري با محيط زيست، بيشتر از رنگ‌هاي بر پايه روغن مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در ادامه مطلب به معرفي انواع رنگ‌هاي رايج و موجود در فروشگاه‌هاي عرضه رنگ مي‌پردازيم و اطلاعاتي را در خصوص هر كدام از آنها در اختيار شما قرار مي‌دهيم:

رنگ‌هاي آستر يا زمينه: شما قصد رنگ‌آميزي هر نوع سطحي را كه داشته باشيد (اعم از چوب، ديوارگچي، فلز يا آجري)، رنگ آستري مخصوص آن سطح موجود است كه بايد براي زيرسازي از آن استفاده كنيد. در حقيقت نقاشي ديوار و هر سطح ديگري بدون زيرسازي مناسب، نتيجه‌اي ضعيف و نا‌مناسب در پي دارد. زيرسازي در سطح عبارت است از نظافت سطح و قراردادن لايه‌هاي رنگ آستر كه سبب مي‌شود لايه‌های اصلي رنگ بهتر روی سطح بنشيند و زيباتر جلوه كند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید